DS-K1102AE HIKVISION Pro 1102A Series Card Reader
Attribute:
SKU : DS-K1102AE
Categories : Access Control System
Brand : Hikvision
Share
Pro 1102A Series Card Reader
- Built-in audible beeper
- RS-485 and Wiegand (W26/ W34) protocol
- Tamper-proof alarm
- Supports reading EM card (Frequency: 125 KHz) (DS-K1102AE/DS-K1102AEK/DS-1102AEM)
- Supports reading M1 card (Frequency: 13.56 MHz). (DS-K1102AM/DS-K1102AMK/DS-K1102AEMK)
Authentication
Card reading frequencyDS-K1102AE/DS-K1102AEK/DS-K1102AEM/DS-K1102AEMK: 125 KHz DS-K1102AM/DS-K1102AMK/DS-K1102AEM/DS-K1102AEMK: 13.56 MHz
General
Power supply12 VDC, 500 mA
Power consumption≤ 2 W
Working temperature-20 °C ถึง 65 °C (-4 °F ถึง 149 °F)
Working humidity10% to 90% (no condensing)
Dimensions121 mm × 86.5 mm × 14 mm (4.76" × 3.41" × 0.55")