4K UHD Hospitality TV with Pro:Centric Direct : 50UR761H
Attribute:
SKU : 50UR761H
Brand : LG
Share
KEY FEATURE
  • Pro:Centric Cloud
  • Slim Design
  • Quick Menu
  • Voice Recognition
DISPLAY
  • Inch : 50"
  • Resolution : 3,840 X 2,160 (UHD)
  • NanoCell : No
  • HDR 10 Pro / HDR Dolby Vision / HLG : Yes / No / Yes
AUDIO
  • Audio Output : 10W + 10W
  • Speaker System : 2.0 ch
  • DOLBY ATMOS : No
  • LG Sound Sync : Yes (Required Bluetooth)
BROADCASTING SYSTEM
  • Digital (Terrestrial, Cable, Satellite) : DVB - T2 / C
  • Analog (NTSC / SECAM / PAL) : PAL / SECAM
  • Global IPTV Support : Yes
HOSPITALITY SOLUTION
  • Solution Type : Pro:Centric (Smart, Cloud, Direct, V, Server), Quick Menu 4.0
  • DRM : Yes
FEATURE
  • Smart : webOS 5.0, Gallery Mode, Web Browser, Pre-loaded App, Magic Remote Compatibility (Ready, MR18HA), Mood Display, Soft AP, Wi-Fi, Screen Share (Miracast), Smart Share, Bluetooth Audio Playback, HDMI-ARC (HDMI2), Voice Recognition (Standalone / Solution), IoT, USB Cloning, SI Compatible Protocol (TV Link Tuner, RS-232C), IR Out (RS-232C, HDMI), Anti-theft System (Kensington Lock, Credenza / Security Screw Hole (Except 75”/65"), Lock Down Plate (For Easy Installing) (Except 75”/65"))
JACK INTERFACE
  • Set Side : HDMI In (2.0), USB 2 (2.0), RF In, CI Slot (CI+ 1.4)
  • Set Rear : HDMI In 2 (2.0), Headphone Out, Digital Audio Out (Optical), RS-232C (Phone Jack, 4 Pin), External Speaker Out (3.5 mm Phone Jack) 2 (Spk-out 1 (Stereo Max 2 W with 8Ω) Vol. Control 1), RJ45 2 (Ethernet, Aux), Clock Interface (RJ12)
DIMENSION
  • VESA Compatible : 200 × 200 mm
  • W x H x D / weight (with stand) : 1,121 × 713 × 303 mm / 15.3 kg
  • W x H x D / weight (without stand) : 1,121 × 651 × 57.1 mm / 12.1 kg
  • Weight (Shipping) : 18.6 kg
POWER
  • Power Supply (Voltage, Hz) : AC 100~240 V, 50/60 Hz
  • Power Consumption : 118.8 W / 144.8 W
  • Standby Power Consumption : 0.5 W