(*2) 0 dB = 1V
(*3) Cable lengths can be extended to a maximum of 100 m with the use of the Extension Unit.
(*4) A USB 2.0-compatible FAT32-formatted flash memory device of up to 32GB in capacity can be used.
Power Source
100 - 240 V AC, 50/60 Hz (use of the supplied AC adapter)
Power Consumption
60 W or less
Audio Transmission System
Time division multiplexing (TDM), 10 channels
16-bit PCM, 32 kHz sampling frequency
Frequency Response
100 Hz - 13 kHz
Total Harmonic Distortion
0.5 % or less
Signal to Noise Ratio
80 dB or more (A-weighted)
MIC Input
-54 dB*2, 600 Ω, unbalanced, Ø 6.3mm phone jack (2P)
Output
LINE: -10 dB*2, 10 kΩ, unbalanced, Ø 6.3mm phone jack (2P)
REC: -10 dB*2, 10 kΩ, unbalanced, RCA pin jack, monaural
HEADPHONES: Ø 3.5mm mini jack (3P: monaural)
USB Audio Input/Output
USB 2.0, type-B port
EQ Insert Input/Output Terminal
-10 dB*2, 10 kΩ, unbalanced, RCA pin jack
Video Conference System Input/Output Terminal
Number of Connectable Chairman/Delegate Units
32 units
Number of Connectable Sub Control Units
5 units
Maximum Cable Distance
50 m (between Master Control Unit and terminal Chairman/Delegate unit at end of daisy chain)(*3)
Maximum Number of Open Microphones
2 Chairman units, 8 Delegate units
Chairman/Delegate Units Terminal
RJ45 connector x 2
Sub Control Units Terminal
RJ45 connector
LED Indicator
Function Key
Conference model selector key: Standard/Override/Voice Activation/Chairman Only
No. of open microphones setting switch: 1/2/8
Microphone Auto Off setting key: ON/OFF
Monitor speaker of conference units volume setting key: - , +
Setting lock key: ON/OFF
Headphone volume setting key: - , +
Operation Key
Connection test, Rec start , Rec stop
Recording Ports
USB-A
Recording Function
Recordings can be made to a USB memory device (*4) or the internal memory.
Recording format: MP3 (MPEG-1 Audio Layer-3), monaural
Sampling frequency: 32 kHz, Bit rate: 128 kbps
Network I/F
Network Protocol
TCP, HTTP, DHCP, ARP, (APIPA), UDP (mDNS)
Network Connector
RJ45 connector
Operating Temperature
0 to +40
Operating Humidity
90 %RH or less (no condensation)
Finish
Panel: Surface-treated steel plate, black, 30% gloss, paint