75UR640S UR640S UHD TV Signage
Attribute:
SKU : 75UR640S
Brand : LG
Share
Key Feature
  • Brightness(Typ.) :  330 nits
  • Resolution :  ULTRA HD (3,840 x 2,160)
  • Improved Design with Slim Depth
  • webOS-based High Performance
  • Easy Content Management/Group Management
  • SuperSign Control / CMS Compatibility
Tech Spec
Display
  • Inch :  75"
  • Resolution  :  3,840 X 2,160 (UHD)
  • Backlight Unit Type  :  Direct
  • Brightness (nit)  :  330
Audio
  • Audio Output  :  10W + 10W
  • Speaker System  :  2.0 ch
Broadcasting System
  • Digital (Terrestrial, Cable, Satellite)  :  DVB-T2/C
Dimension
  • Vesa (mm)  :  400 x 400
  • W x H x D / weight (with stand)  :  1,678 x 1,027 x 362 mm / 32.1 kg
  • W x H x D / weight (without stand)  :  1,678 x 964 x 59.9 mm / 31.4 kg
  • W x H x D / weight (Shipping)  :  1,880 x 1,115 x 200 mm / 41.5 kg
Power
  • Voltage, Hz  :  AC 120 V~, 50 / 60 Hz
  • Stand-by  :  Under 0.5W
  • Power Consumption (Max.)  :  228
  • Power Consumption (Typ.)  :  202
Interface
  • Side  :  HDMI In (3 (2.0)), Headphone Out (Phone Jack Type),AV In(Phone Jack Type), RS-232C(D-Sub 9pin / Phone jack) (Phone Jack, 4pin), LG SVC only (Phone jack type) (Phone Jack Type)
  • Rear  :  USB (2.0), RF In, Digital Audio Out (Optical), External Speaker Out(3.5mm phone jack), RJ45 (Usage Purpose) (LAN)